Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
Atheroskleroz, kalp krizi, plak, damar tıkanıklığı, damar kireçlenmesi, kalp damar hastalığı, kalp, damar,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Atheroskleroz, damar kireçlenmesi nedir

 

Atheroskleroz; atar damarların iç yüzünü kaplayan endotelin yağ, köpük hücreleri, hücresel artıklar ve kireç birikintilerinden oluşan plaklarla kalınlaşmasıdır. Büyüyen plakalar zamanla kanın damar içinde akışını engelleyecek hale gelir bazen de çatlayıp koparak kalp krizine neden olurlar. 
 
RESİM 4: Enine ve boyuna kesitte kalp damarının içini tıkayan plağın görünümü.
           
            Halk arasında “damar tıkanıklığı” veya “damar kireçlenmesi” olarak bilinen bu durum vücudun bazı damarlarında daha sık görülür. Örneğin kalp damarları, aorta dediğimiz en büyük damarımız, böbrek damarı, göz damarları, boyundaki şah damarı ve beyin damarları kireçlenmenin sık görüldüğü yerlerdir. Buna karşılık nedendir bilinmez bazı damarlarımızda; örneğin göğüs içinde bulunan meme damarında asla kireçlenme olmaz. Bu yüzden tıkanmadığı bilinen bu damarlar bypass ameliyatlarında köprü yapmak için kullanılır.       Eskiden hepimiz kalp damar hastalığını bir yaşlılık, en azından orta yaş hastalığı olduğunu düşünürdük. Hâlbuki damarlardaki rahatsızlık sesiz bir şekilde çok daha erken yaşlarda, neredeyse çocukluk yıllarında başlar ve uzun bir süreçte gelişir. 30-34 yaşları arasındaki her beş erkekten birinin ve her on iki kadından birinin koronerlerinde % 40 darlık vardır.


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi