Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
Trigliserid, kolesterol, trigliserid, pankreas, pankreatit, HDL, şeker, kalp damar hastalığı, kalp, damar,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Trigliserid Yüksekliği
Trigliserid, aynı kolesterol gibi kanımızda bulunan ve damar sertliğine neden olan bir yağdır. Karaciğer, vücut tarafından yakılmayan her tür şekerli gıdayı depolamak amacı ile trigliserid'e çevirir. 
            Normal trigliserid seviyesi 150 mgr/dl’nin altındadır. 150-200 mgr/dl arasındaki değerler hafif, 200 mgr/dl’nin üzerindeki değerler yüksek, 500 mgr/dl’nin üzeri ise çok yüksek trigliserid seviyesi olarak kabul edilir. Trigliserid seviyesi 1000 mg/dl’nin üzerinde olanlarda 'pankreatit' dediğimiz pankreas bezi iltihabı riski artar.  
            Kan trigliserid seviyesinin 200 mgr/dl’nin üzerine çıkması damar tıkanıklığına bağlı felç geçirme riskini % 30 artırır. Bu insanlarda “Ailesel Hipertrigliseridemi” dediğimiz genetik asıllı bir bozukluk söz konusu olabilir. Birlikte hafif veya orta derecede kolesterol yüksekliği vardır. “Ailesel Kombine Hiperlipidemi” dediğimiz rahatsızlıkta kolesterol ve trigliserid seviyeleri yükselir, faydalı (HDL) kolesterol seviyesi düşer. Tedavi edilmemesi halinde erken kalp hastalığı ihtimali çok yüksektir. 
            Trigliserid seviyesinin HDL kolesterole oranı çok önemlidir. Eğer daha önce kan yağlarını ölçtürdüyseniz bu oranı kontrol edebilirsiniz. Trigliserid seviyenizi HDL kolesterol seviyenize bölün, oran 2 nin altında ise sonuç normal demektir. Oran ikinin üzerindeyse diyet yapmanız gerekecektir.   
            Bazı hastaların trigliserid yüksekliğini yedikleri yağlı yemeklere bağladığını biliyorum. Hâlbuki trigliserid, kolesterolden farklı olarak yediğimiz et ve yağlı yiyeceklerden çok şeker, patates, pirinç, nişasta, un gibi karbonhidratlı yiyeceklerle yükselir. Trigliserid seviyesinin kolesterolden bir farkı da gün için çok değişken bir yapı göstermesidir. Kolesterolünüzü düşürmek için günlerce diyet yapmanız gerekirken trigliserid seviyesi-genetik bir yükseklik yoksa-iyi bir diyetle birkaç günde normale inebilir. Bu nedenle trigliserid seviyesini ölçtürürken bir gece önce alkol almadığınızdan, ağır bir yemek veya tatlı yemediğinizden emin olun.
            Araştırmalar trigliserid yüksekliğinin kalp damar hastalığı açısından kadınlarda daha riskli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden kadınların trigliseridlerini düşürme hususunda daha dikkatli olmalarında fayda var. Hormon tedavisi (estrogen) trigliserid seviyesinin artmasına neden olur.
 


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi