Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
Efor testi, efor testi, EKG, kalp damar hastalığı, göğüs ağrısı, kalp krizi, Kalp krizi, efor, Efor, çarpıntı, Kapsamlı Yaşam Değişikliği Programı,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Efor Testi
     Ahmet Bey ve Necla Hanım doktorun yanından çıktıklarında kafalarındaki soru devam ediyordu. EKG’sinin normal olduğunu ancak bunun kalbinin normal olduğunu anlamına gelmeyeceğini söyleyen doktor “Göğsünüzde hissettiğiniz baskı kalp ağrısına çok benziyor bu yüzden efor testi ile koroner damarların ileri tetkiki gerekiyor” demişti. Ahmet Bey eve dönerken karısına sitem etti. Lüzumsuz hassasiyeti yüzünden boş yere masraf etmişlerdi. Efor testi için kliniğe gitmeleri gerekiyordu ama Ahmet Bey bu işi unutmaya kararlıydı. “Bir kez göğsüm ağrıdı diye hastanelerde sürünemem, bir daha olursa düşünürüz” diyerek kestirip attı.
            On gün hızla geçti. Ahmet Bey işe gidip gelirken ister istemez kendini dinlemeye başlamıştı tam bir şeyim yok galiba diye düşünürken ofis merdivenlerinde aynı sıkıntıyı bir kez daha yaşadı. Bu sefer birlikte soğuk bir terleme de olmuş, kendini çok kötü hissetmişti. Aynı odayı paylaştığı mesai arkadaşına derdini anlatırken “Sanki boğazımı bir el sıkıyormuş gibi oldu” dedi. Arkadaşı daha önce anjiyo olmuştu. Hemen telefona uzanıp kendi doktorunu aradı. “Yanında bir eşofman altı ve  spor ayakkabı getirmeni istiyor” dedi “ Efor testi yapacakmış...”.
           
Efor testi nedir?
            Efor testi; dönen bir bandın üzerinde yürüyen hastanın EKG’ sinin monitörde izlenerek kayda alınmasıdır. Biraz önce anlattığım düz EKG alınırken hasta istirahat pozisyonunda bir yatağa uzanır, eforlu EKG de ise hasta dönen bir bantın üzerine çıkıp yürür. Yürüyüş sırasında hastanın hem kalp hızı hem tansiyonu yükselir. Bu durum kalp için bir zorlamadır ve gizli kalmış damar sorunlarının açığa çıkması veya görünür hale gelmesi sağlanır.
            Gizli bir kalp damar hastalığının teşhisine yönelik testler, en kolay, en ucuz ve hasta için en zararsız tetkiklerden başlanıp daha komplike testlere doğru sırayla yapılmalıdır. Daha önce bahsettiğim kan testleri ve EKG ilk adım testlerdir. Kalp damar hastalığından şüphelendiğimiz bir hastada ikinci adım genellikle efor testi olur. 
            Efor testi yapabilmek için hastanın fiziksel kapasitesinin bant üzerinde yürüyebilecek yeterlilikte olması gerekir. Yaşlı hastalarda sık görülen denge bozuklukları, diz, kalça eklemlerindeki rahatsızlar bant üzerine çıkmalarına, yeteri hızda ve sürede yürümelerine engel olabilir. 
 Efor Testi
RESİM:19 Treadmil -koşu bandı üzerinde- efor testi gizli damar tıkanıklıklarını görünür hale getirebilir.
 
            Efor testi önerdiğim bazı hastalarım “Ben her gün zaten yürüyüş yapıyorum bir sorun olmuyor” diyerek testi yapmak istemiyorlar. Efor testinin amacı bandın üzeride koşarken kalbinizin tekleyip tekelememesi veya göğsünüzde ağrı ortaya çıkıp çıkmaması değildir. Tabi ki göğüs ağrısı önemli bir bulgudur ama asıl amacımız bu esnada EKG' de oluşan değişiklikleri gözlemektir. Sizin spor salonunda koşarken hiçbir şikayetinizin olmaması kalp damarlarınızın normal olduğunu göstermez, öyle olsaydı düzenli spor yapan kişiler kalp krizi geçirmezlerdi. Oysa biliyoruz ki başta futbolcular ve veteran tenisçiler olmak üzere her yıl onlarca kişi spor yaparken kalp krizi geçirir.
 
------------------------------------------------------------------------------------------- 
TABLO 14: Efor testini kimlerden ve niçin istiyoruz?
1-Hastaların kalp damarlarında sorun olup olmadığını anlamak için,
2-Kalp krizi geçiren hastalarda risk belirlemek ve diğer damarlarda sorun olup olmadığını anlamak için,
3-Hastaların tıbbi tedaviden veya baypas, stent işlemlerinden yararlanıp yararlanmadıklarını anlamak için,
4-Hastanın efor kapasitesini ölçmek için,
5-Eforla göğüs ağrısı, çarpıntı, fenalık hissi, bayılma gibi şikâyetleri olanlarda sorunun kalp kaynaklı olup olmadığını anlamak için efor testi yapılabilir.
 
 
Efor testinden korkmayın
            Ehil ellerde, tercihan bir kardiyolog tarafından yapılan efor testi son derece güvenilir bir tetkiktir. Hastanın koşu bandına çıkarılmadan önce alınan EKG'sinde sorun görülmesi halinde hastayı riske atmamak adına efor testi yapılmaz.
            Efor testi kademeli bir testtir. Bandın üzerine çıktığınızda önce çok ağır adımlarla yürümeye başlarsınız. Daha önce koşu bandına çıkmamış insanlar bile bir iki dakika içinde uyum gösterir. Bant, doktor değişik bir protokol uygulamadığı sürece her üç dakikada bir otomatik olarak hafifçe hızlanır ve eğimi artar. Kalp damarlarındaki sorunlar siz daha göğüs ağrısı hissetmeden çok önce ekranda görülür hale gelir. Testi takip eden doktor ekrandaki bulgulara göre gerektiğinde testi hemen sonuçlandırabilir.
----------------------------------------------------------------------------          
TABLO: 15 Efor testi yaptıracaklar için uyarılar:  
1-Test sırasında başınızda kimin duracağını, size testi kimin yapacağını önceden öğrenin. Uzman bir doktor yanınızda olmayacaksa efor testi yaptırmayın.
2-Efor testi esnasında günlük aktiviteniz veya her zaman spor esnasında yaptığınızdan çok aşırı bir zorlama yapmayın, yorulunca doktorunuza haber verin.
3-Efor testi sırasında yeteri kadar yürüyemediğiniz takdirde kalbiniz fazla hızlanmaz. Maksimal kalp hızına ulaşılamadan efor testine son verilmesi damardaki sorunların görülmesini engelleyebilir. 
4-Hemşire, erkek hastalarda elektrotların yapışması için göğüs duvarında belirli yerleri tıraşlayabilir, itiraz etmeyin.
5-Mümkünse bir şort veya eşofman altı ve rahat bir spor ayakkabı giyiniz.
6-Beta bloker ilaçlar, kalsiyum antagonisti ilaçlar kullanıyorsanız, size aksi söylenmedikçe iki gün önceden kesiniz. Digoksin kullanıyorsanız bir hafta önceden kesiniz. Yüksek tansiyonla ilgili diğer ilaçlarınızı size aksi bir talimat verilmedikçe kesmeyiniz.
------------------------------------------------------
Efor testi damarlardaki sorunları % 100 gösterir mi?
 
            Efor testi damarlardaki darlığın derecesini ve yerini göstermez. Buna karşılık doktora damarlarda önemli bir sorun olup olmadığı hakkında oldukça önemli bilgi verir. Eğer damardaki darlık % 50 den az ise efor testinde görülmeyebilir. Göğüs ağrıları atipik karakterde olan yani gerçek kalp damar ağrısına benzemeyen hastalarda hastanın yaşına uygun bir efor yapmasına rağmen testin normal çıkması çok önemlidir, doktoru önemli bir kalp damar sorunu olmadığı konusunda rahatlatır. Efor testlerinin yalancı pozitif (damar normal iken hasta gibi görülmesi) veya yalancı negatif (damar hasta iken normal sonuç alınması) sonuç verme ihtimali vardır.
 
            Burada önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum: Efor testi yaptırdığınızda sonuçların normal çıkması bir hafta sonra enfarktüs geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. Efor testinin normal çıkması sadece kalp damarlarınızda önemli bir darlık olmadığını (% 50’nin üzerinde bir darlık olmadığını) gösterir. Buna karşılık örneğin % 30-40 civarında darlığa neden olan bir plak efor testinde görülmez. Siz testi yaptırdıktan bir hafta sonra bir ani yüklenme ile plak yerinden koparak veya üzerinde trombüs oluşturarak kalp krizine neden olabilir. Peki, o zaman “efor testi yaptırmamızın bize faydası nedir?” diye sorarsanız cevabım şudur: Efor testinin pozitif olması kalp damarlarında önemli bir sorun olduğunu gösterir. Efor testi pozitif çıkan kişinin sorunun tam olarak tespiti ve sürpriz sıkıntıların önlenmesi amacıyla ileri tetkikler yaptırması, yaşam tarzında önemli değişiklikler yapması, özetle hayatını baştan sona değiştirmesi gerekir (Bakınız: Kapsamlı Yaşam Değişikliği Programı ).


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi