Kalbinize Sahip Çıkın
Kalbinize Sahip Çıkın  | DoktorMurat.Net - Sağlık Yaşam Rehberiniz  |  İletişim
Bizi Twitter'dan Takip Edin
Kalbinize Sahip Çıkın Kitabının Tamamı
 
 
Etiket Bulutu
balon, stent, katater, Balon, ilaçlı stentler, Stent, bypass, kalp krizi, darlık, STENT, ÖLÜM RİSKİ,
 
 
KALBİNİZE SAHİP ÇIKIN
Bu Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın...
 
 
Balon, Stent Uygulaması Nedir?
            Daha önceki bölümlerde anjiyografi işleminin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Şimdi de balon uygulamasını anlatalım. Balon/ stent işleminde ucunda dışarıdan şişirebilen bir balon olan kateter kasık damarından içeri sokularak kalbe kadar ilerletilir.
 Stent
RESİM 28: Katater, balon ve stent.
 
            Balon, darlığın olduğu yere gelecek şekilde damar içine yerleştirilir. Dışardaki uçtan opak bir madde verilerek balon şişirilir. Şişen balon darlığı (kısmen yırtarak) açar ancak bolonun indirilmesi ile darlığın tekrar oluşma riski oldukça yüksektir. Bundan otuz yıl önce yaptığımız balon anjiyoplastilerin çoğunda hasta daha anjiyo laboratuvarından çıkmadan damar tekrar tıkanırdı. Teknolojik çalışmalar sonucunda damarın yeniden tıkanmasını önlemek amacı ile “stent” adı verilen çelikten yapılmış kafesler geliştirildi. Stentler özel bir alaşımdan yapılmış, genişliği 1.5-4 mm, uzunluğu ise 8-40 mm arasında değişen örgü kafeslerdir. 
 
            Üzerine stent iliştirilmiş kateter, önceden balonla açılmış damarın içine sokulur ve darlığın olduğu yerde yeniden şişirilerek stentin açılması sağlanır. Çelik kafes aynı bir tüneli içten destekleyen demir kafes gibi damarın iç yüzünü kaplar. Balonun indirilerek geri çekilmesinden sonra stent yerinde kalır. Damar içi endotel dokusu, stentin üzerini canlı hücre tabakası ile kaplayarak stentin vücudumuz tarafından yabancı madde olarak algılanmasını engeller. Buna rağmen stentlerin olduğu bölgeler normal damar cidarına göre tıkanma açısından daha riskli bölgelerdir. Stent uygulanan hastaların üçte birinde altı ay içinde tıkanma olur. Stentlerin bir süre sonra tıkanması bilim adamlarını yeni arayışlara itmiş ve “ilaçlı stentler” bulunmuştur. İlaç emdirilmiş bu stentlerin (sirolimus, paclitaxel vb.) tıkanmayacağı iddia edilmişse de bir süre sonra bunların da tıkanabildiği hatta trombüs oluşumu gibi bazı komplikasyonların ilaçsız stentlere göre daha fazla görüldüğü anlaşılmıştır. Üstelik ilaçlı stentler normal stentlere kıyasla oldukça pahalıdırlar.    
 
Stent uygulamasının avantajı nedir?
Hastanın büyük bir operasyona girmemesi, anestezi almaması, göğsünün açılmasına gerek kalmaması, kısa sürede işine gücüne dönebilmesi stent uygulamasının avantajlarıdır. Stent uygulamasında erken ölüm oranı bypassa kıyasla daha düşüktür (% 1-4).
--------------------------------
TABLO:22 Stent uygulamasının dezavantajları
1- Her elli hastadan birinde stent işlemi sırasında komplikasyon ortaya çıkar ve hastanın acil olarak bypass işlemine verilmesi gerekir. Bu hastaların da % 3-4’ünde kalp krizi gelişir.
2- Stent konulan yerlerde yeniden darlık oluşma riski yüksektir. Her beş hastanın birinde bir yıl geçmeden stent tıkanır.
3- İlaçlı stentlerde yeniden darlık oluşması ihtimali daha düşüktür ancak pıhtı ile ani tıkanma riski vardır. Bu yüzden hastalara devamlı olarak kan sulandırıcı ilaç tedavisi ( plavix, karum, pingel vb.) verilmesi gerekir.
------------------------------------
            Stent takılan kişilerin yaklaşık % 4’ ü işlem sırasında kalp krizi geçirirler. Amerika’da yılda 10 bin kişi stent işlemi sırasında ölüyor. Bizim ülkede sağlam istatistikler olmadığı için vaka sayısını tam olarak bilmek mümkün değil. Buna karşın ortalama 40 bin stent takıldığını tahmin ediyoruz. Hastanelerimizde ki ölüm oranlarının Amerika’dan daha kötü olmadığını farz edersek (ki ben en azından % 20 fazla olduğunu düşünüyorum) Türkiye’de her yıl bin altı yüz kişinin stent takılırken enfarktüs geçirdiğini 400 kişininde stent takılırken öldüğünü söyleyebiliriz. Bu düşük bir sayı değildir.
STENT, KALP DIŞI OPERASYONLARDA ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR
            Mayıs 2010'da açıklanan bir çalışma, kalbinde stent takılı olan kişilerin kalp dışı operasyonlarında kalp krizi geçirme ve ölüm riskinin stent takılı olmayanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi. Stentin ilaçlı veya ilaçsız olması bir fark oluşturmuyor. Stent takıldıktan sonraki ilk 42 gün özellikle daha riskli. Stent takıldıktan sonra takibe alının 1953 hastanın üçte biri ortepedik ve spinal cerrahiye gidiyor % 19'u estetik operasyon yaptırıyor, % 16'sı ise yemek borusu, mide operasyonu geçiriyor. Stent takıldıktan sonra ilk 42 günde operasyon yaptıranların %42 si ölüyor, daha uzun dönemde ameliyat olanlarda ise ölüm oranı % 12.8'e düşüyor. Cruden ve arkadaşları stent takılı olanların ameliyatlarını 6 haftadan uzun bir döneme ertelemelerini öneriyorlar. (55).


Bu haberi paylaş
 
 
Copyright © 2010 - 2015
Kalbinize Sahip Çıkın, Kalp krizi, kalp agrisi, kalp hastaliklari, kalp krizi tedavisi, kapsamli yasam degisikligi programi